Majoránka – voňavá bylinka nejenom na trávení

Majoránka je jednou z klíčových bylinek české kuchyně.

Majoránka v kuchyni

Majoránka se dá přidávat do mnoha a mnoha pokrmů, a to nejenom těch typicky českých. Našla si uplatnění také v dalších národních kuchyních. Skvěle se snoubí s česnekem, cibulí a sladkou paprikou.

Její jemně nasládlá vůně a mírně štiplavá chuť skvěle zpestří zeleninu, ale i houby nebo maso. V případě těžkých a mastných jídel přijde vhod nejenom kvůli své vůni a chuti, ale také schopnosti podporovat trávení. Majoránka pomáhá se zažíváním a je také způsob, jak předcházet zažívacím potížím, třeba nadýmání spojeným s luštěninami. Neobejde se bez ní tradiční čočková polévka pro celou rodinu, ale ani bramboráky, guláš pro gurmány a mnoho dalších jídel.

Majoránku v kuchyni netřeba dlouze představovat, tato pozoruhodná bylinka však našla své uplatnění také jako léčivka v lidovém léčitelství. A právě léčivé účinky majoránky se často opomíjí – v tomto článku to této aromatické rostlince vynahradíme.

Majoránka jako léčivá bylinka

Majoránka příznivě ovlivňuje trávení, toho se také využívá v kulinářství.

Lidové léčitelství pohlíží na majoránku především jako na tišící bylinku, která si umí dokonce poradit i se zlomeným srdcem. Majoránka působí jako hojivý fáč na všechny trampoty života a zejména trampoty spojené s láskou a vztahy.
Ve starém Řecku byla majoránka přímo symbolem lásky. Proto se z ní také vyráběly symbolické voňavé věnce pro novomanžele, které měli zajistit pevnost vztahu, a dokonce měly předcházet hádkám. V dnešní době, kdy jsou na denním pořádku nejenom rozvody, ale také stres a psychický tlak, je majoránka potřebná více než jindy. Je to jedna z bylinek proti stresu. Je to antidepresivní bylinka, která navíc nese příjemnou vůni a chuť.

Co všechno majoránka umí?

  • Majoránka má příznivý vliv na trávení, působí jako prevence proti nadýmání, střevní kolice nebo průjmu. Podporuje také činnost žlučníku a jater, tím napomáhá detoxikaci organismu. Zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv a také chuť k jídlu.
  • Působí antidepresivně. Pomáhá proti stresu a je prospěšná potížích se stresem spojených. Majoránka je užitečná při psychických problémech, nervovém vyčerpání, únavě bez příčiny. Zklidňuje, tlumí bolesti hlavy, ale třeba i menstruační bolesti.
  • Působí protizánětlivě a dezinfekčně. Je proto prospěšná i při nachlazení.
  • Majoránka mj. také posiluje kardiovaskulární systém.
  • A to pořád ještě není z léčivých vlastností majoránky všechno. Majoránka má totiž být prospěšná i kojícím ženám, protože podporuje tvorbu mateřského mléka.
  • Nabízí hojivé vlastnosti, které se uplatňují i při vnějším využití.

Bylinka se tak hodí jako majoránková mast nebo olej, také majoránkový čaj, nálev, koupel, obklad apod. Majoránka je prostě všestranná bylinka, která má pouze jedinou nevýhodu – tou je, že není mrazuvzdorná. Její pěstování je o to složitější.

Pěstování majoránky

Majoránka zahradní (lat. Origanum majorana, syn. Majorana hortensis) vyžaduje suché, teplé a chráněné stanoviště. Pochází z oblasti kolem Středozemního moře a Malé Asie (dnešní Turecko) a na naše klimatické podmínky zcela nepřivykla.

U nás se pěstuje jako letnička. Přestože jde o rostlinu z čeledi hluchavkovitých a příbuznou třeba dobromysly, která bez potíží zvládne české zimy, majoránka tak odolná není. Nesnese ani pozdní jarní mrazy a umrzá i při prvních podzimních mrazících. Sezóna v české kotlině ji nestačí na to, aby dozrála semena.

Alternativou je majoránka trvalka. Jako majoránka trvalka se označuje kříženec majoránky a dobromysli. Chuť a vůni má po majoránce, ale po dobromysli si nese odolnost vůči nízkým teplotám.

Ekozahrada: pěstovaná spolu se zeleninou má majoránka zlepšovat její aroma, bude skvělým společníkem cibule nebo mrkve. Bude užitečná i jako odpuzovač mravenců a slimáků.

A sklizeň majoránky? Za suchého počasí lze majoránku odstřihovat několik centimetrů nad zemí. Suší se v celých svazcích stonků s drobnými lístky i kvítky. Po usušení se ze stonků zdrhuje. Drhnutá sušená majoránka pak přináší potěšení, kulinářské využití a léčivé účinky asi rok.

Více o majoránce:

Obrázek: Pixabay.com

Prohlédnuto: 142 x

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem komunity PermaWeb!

Přidejte se ke komunitě PermaWeb.

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby